Wyjazdy na XV Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki
18 maja uczniowie biorący udział w unijnym projekcie „Zespół Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce – Akademią rozwoju kompetencji kluczowych”, udali się do Białegostoku, aby uczestniczyć w XV Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki na Uniwersytecie Medycznym. Każdy zainteresowany tego typu kierunkami mógł uczestniczyć w prezentacji, które wykonały wydziały. Uczniowie planujący w przyszłości zostanie lekarzami mogli udać się na krótki kurs szycia chirurgicznego, a ci którzy chcieli wybrać coś innego, mogli skorzystać z darmowych przekąsek na wydziale dietetyki. Całej imprezie towarzyszyła muzyka, którą puszczał uniwersytecki ,,Radiosupeł", a także gry i zabawy. Usłyszeliśmy również śpiew Chóru Uniwersyteckiego. Po kilku godzinach zwiedzania grupy udały się na krótkie wykłady: ,,Organizmy modyfikowane genetycznie'' oraz ,,Czy możemy wpływać na nasze geny?''. Około 14.00 wszyscy pełni nowej wiedzy udaliśmy się do Hajnówki.
19 maja udaliśmy sie na kolejną wycieczkę do Białegostoku. Tym razem odwiedziliśmy Uniwersytet Białostocki. Na początku podzieliliśmy się na grupy: biologiczno-chemiczna udała się na wydział chemii, gdzie mogła zobaczyć pomieszczenia i sprzęty, na których pracują studenci; matematyczno-fizyczna udała się na wydział fizyki, gdzie obejrzała demonstrację fal stojących, rozchodzących się w rurze Rubensa. Dzięki uprzejmości prof. K. Szymańskiego, uczniowie uczestniczyli w pokazie wahadła Foucaulta. Mogliśmy poznać tajniki kryminologii, dotknąć kinetycznego piasku znajdującego się na wydziale fizyki. Na biologii mogliśmy pogłaskać i potrzymać węża, agamę brodatą, gekona oraz pająka ptasznika. Następnie udaliśmy się na wydział matematyki, żeby wysłuchać wykładu ,,Dowodzenie twierdzeń w różnych systemach geometrycznych''. Około 14 udaliśmy się w drogę powrotną do Hajnówki.
Dnia 23 maja 2017 r. w ramach projektu unijnego klasy I i II LO udały się na Politechnikę Białostocką. Na miejscu młodzież została podzielona na grupy pod względem tego, na jakie zajęcia projektowe zdecydowała się uczęszczać. Grupa matematyczna wzięła udział w trzech wykładach: pierwszy na temat paradoksów i sofizmatów, gdzie wyjaśnione zostały najbardziej zadziwiające zjawiska występujące w matematyce i logice. Drugi skupiał się wokół pojęcia nieskończoności zarówno w czasie, jak i przestrzeni, za to trzeci miał typowo politechniczny charakter – tematem okazała się automatyka i automatyzacja. Z kolei grupa matematyczno-fizyczna uczestniczyła w dwóch wykładach. Początkowo młodzież zajęła się łamigłówkami logicznymi, a następnie czekały na nią zajęcia skupione wokół elektrowni wiatrowych. Uczestnicy projektu z biologii oraz chemii również wzięli udział w wykładzie o paradoksach i sofizmatach, ponadto jednak czekała na nich inna atrakcja. Mogli oni przyjrzeć się naturze z bliska; poznali budowę i rodzaje mikroskopów, jak również dowiedzieli się co nieco o przedmiotach przeznaczonych do dokładniejszych oględzin. Grupa z angielskiego dołączyła się do wykładu o automatyce oraz łamigłówkach.
Tu właśnie zakończyły się nasze tegoroczne wyjazdy z projektów, które okazały się niezmiernie kształcące i poszerzyły nasze horyzonty. Powrót do Hajnówki nastąpił około godziny 15:00.
Wiktoria Domańska - IA LO
Natalia Musiuk - IB LO
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji
Zapraszamy do obejrzenia filmu z demonstracją rury Rubensa...