<<<       P  o  w  r  ó  t       <<<

„Jak daleko psu do wilka?” – projekt edukacyjny uczniów naszego gimnazjum i Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży


15 maja 2017 roku w Instytucie Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży, odbyły się kolejne zajęcia dotyczące projektu „Jak daleko psu do wilka?” Z wielką radością i entuzjazmem wyruszyliśmy na wykłady.

Uczestnikami projektu jest grupa jedenastu uczniów naszego gimnazjum: Jan Sobociński, Karolina Borowik, Patryk Treszczotko, Magdalena Miszczuk, Martyna Piekarska, Natalia Plis, Agnieszka Świć, Julia Kobać, Jakub Parfieniuk Patryk Jńczuk, Elwira Jaroć. W projekcie uczestniczy osiem szkół z regionu.

Poprzednio mieliśmy zajęcia dotyczące biologii i zachowania psów i wilków a także etapów udomowienia. Uczyliśmy się wielu ciekawych rzeczy min:mierzyliśmy sierść wilków, robiliśmy wymazy do badań genetycznych u naszych psów , dokonywaliśmy obserwacji zachowania naszych psów szukając wilczych pozostałości. Tym razem czekały nas wykłady poświęcone chorobom pasożytniczym psów i wilków.

Dzień zaczął się od zbiórki i krótkiej podróży szkolnym autokarem. Wszyscy z wielkim podekscytowaniem opowiadaliśmy o zachowaniach naszych pupili, które zauważyliśmy na przestrzeni ostatnich tygodni. Po dotarciu na miejsce, wyruszyliśmy na salę kongresyjną, gdzie wysłuchaliśmy lekarza weterynarii - pana Mariusza Miniuka, który opowiedział nam o schorzeniach jakich mogą doświadczyć nasze czworonogi. Dowiedzieliśmy się między innymi o wściekliźnie, babesziozie i innych niebezpiecznych chorobach. Weterynarz wspominał także o profilaktyce i zapobieganiu przed zarażeniem człowieka, jak i psa.

Po krótkiej przerwie na zregenerowanie sił nadeszła pora na drugi wykład. Poprowadziła go pani dr Marta Kołodziej - Sobocińska. Prezentacja dotyczyła podobnej treści, jednak innego gatunku - wilka. Pani Marta w ciekawy sposób przybliżyła nas z problemami zdrowotnymi z jakimi borykają się wilki. Uświadomiliśmy sobie, że życie dzikiego zwierzęcia nie jest takie proste jak na to wygląda. Podczas wykładu usłyszeliśmy bowiem, że wiele z tych pięknych zwierząt umiera przez świerzb.

Jak zwykle zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek i herbatę w sali kominkowej. Cały czas rozprawialiśmy o uzyskanych przez nas nowych informacjach. Powoli zaczynamy czuć się ekspertami w dziedzinie biologii psów i wilków. Z niecierpliwością czekaliśmy również na dalszy punkt programu - mieliśmy odwiedzić Rezerwat Pokazowy Żubrów.

Na miejscu przywitali nas pracownicy Instytutu Biologii Ssaków i zaczęła się „naukowa podróż” po świecie miejscowej fauny. Mieliśmy okazję zobaczyć między innymi takie gatunki jak: żubry, żubronie, jelenie, łosie, sarny, rysie i oczywiście wilki. Pan z wielką dokładnością przybliżył wszystkim różnorodność życia ssaków i złożoność relacji pomiędzy gatunkami. Zachwyciła nas zasób wiedzy ale i niezwykle ciekawy sposób przedstawienia , czasem dość trudnych, zagadnień z dziedziny biologii ssaków.

Dzień był wspaniały a naukowcy z IBS PAN w Białowieży poza ogromną wiedzą okazali się ciekawymi ludźmi z pasją. Może niektórzy z nas zechcą pójść w ich ślady ……

Wszystkich serdecznie zapraszamy do odwiedzenia ciekawej strony internetowej na Facebooku - Uniwersytet Młodego Odkrywcy.

Adres : https://www.facebook.com/UMOBialowieza/

Magdalena Miszczuk, IIb gim
Alina Plis – opiekun projektu II LO z DNJB






<<<       P  o  w  r  ó  t       <<<